Author Topic: Wybór zapaÅ‚ek  (Read 19932 times)

Martin

  • BudujÄ™, wiÄ™c jestem!
  • Administrator
  • fachowiec
  • *****
Wybór zapałek
« on: May 21, 2011, 03:32:34 PM »
O zapałkach słów kilka.
Przy budowie modeli zapaÅ‚ki stajÄ… siÄ™ najważniejszym  i najpilniejszym budulcem, który musimy zdobyć. W sprzedaży mamy zapaÅ‚ki o dÅ‚ugoÅ›ci 43 mm do ponad 300 mm (w Polsce 43-200 mm)

ZapaÅ‚ka zapaÅ‚ce nierówna, wiÄ™c należy  siÄ™ zastanowić nad:

-         iloÅ›ciÄ… potrzebnych zapaÅ‚ek a wiÄ™c szacowanÄ… wielkoÅ›ci naszej budowli (pamiÄ™taj że nawet najmniejszy model potrzebuje minimum kilkaset zapaÅ‚ek)

-         dostÄ™pnych Å›rodkach pieniężnych

1. Kupno zapałek z siarką

Najszybszym sposobem na pozyskanie zapałek jest ich kupno w sklepie i obcięcie siarki. Zapałki są dostępne nawet w najmniejszym sklepiku osiedlowym, więc z kupnem kilku paczek zapałek nie będzie problemu.

Po przetestowaniu kilkunastu różnych firm mogę polecić kupno zapałek z firmy ruch (zielone opakowanie). Zapałki te są zdecydowane najbardziej proste oraz posiadają najmniej odrzutów.

Nie polecam kupowania zapałek produkowanych dla takich sieci jak Biedronka, Tesco, Lidl etc, z tego względu że są mniejsze, krzywe i dość łamliwe.



2. Kupno zapałek bez siarki.

Drugim, ale najlepszym sposobem na pozyskanie zapałek jest zakup samych patyczków bez siarki. Odpada nam problem obcinania siarki tym samym możemy skupić się na budowaniu modelu.

Zapałki takie można nabyć czasami na allegro lub kupić bezpośrednio w firmach u producentów produkujących zapałki. Problemem jest fakt iż takie firmy mają ustaloną minimalną ilość, która wynosi od 100 tyś zapałek wzwyż. Jeśli planujemy swoja karierę modelarza na dłuższy okres i nie skończymy na pierwszym modeli taki zakup jest niezwykle opłacalny. Nie będę polecał żadnego ze sprzedających - najlepiej kupić mniejszą ilośc u kilku osób i samemu wypróbować, gdyż nieraz pochodzą z róznych żródeł.
Obecnie dużo zagranicznych serwisów sprzedaje zapałki modelarskie (głownie Irlandia,Szkocja, Francja, Anglia). Nie jestem w stanie ocenić jakość tych zapałek, jednak na postawie komentarzy w internecie mogę stwierdzić, że są to zwyczajne patyczki, często nie pozbawione wad.

3. Zakup specjalnych patyczków modelarskich listewek etc


Kolejnym ale i najdroższym sposobem jest zakup patyczków (lub listewek) modelarskich. Nie są to typowe zapałki tylko specjalnie wyselekcjonowane drewno, pozbawione wad. Niestety są dość drogie w przeliczeniu na koszt jednej sztuki.



4. Kupno zestawów zapałczanych


Zestawy takie to nic innego jak zapałki odpowiednio przycięte, z których się skleja gotowy model. W pewnym sensie odpowiednik zestawów z plastiku. Podobnie jak zapałki powyżej do kupienia w zagranicznych sklepach internetowych w zasadzie 2 wersjach:

a) firmy Hobby's Matchcraft



b) Matchitecture

Firma guru zapałkarskiego Rolanda Quintona wypuszcza na rynek zstawy modeli z zapałek.







Ze względu na konstrukcje nie są to jakieś wybitne modele:)

Niektórzy mówią, że modelarstwo to sport... Przy moich modelach ekstremalny ;)

 

Sitemap 1 2 3 4 5