Author Topic: Usuwanie siarki  (Read 18373 times)

Martin

  • BudujÄ™, wiÄ™c jestem!
  • Administrator
  • fachowiec
  • *****
Usuwanie siarki
« on: May 16, 2011, 10:18:19 PM »
W większości przypadków modelarze używają do budowy swoich modeli zapałek zakupionych w sklepie. Problemem okazuje się pozbycie się siarki z zapałek, co może pochłaniać dużo wolnego czasu, szczególnie przy dużej liczbie zapałek potrzebnej na model.

Poniżej kilka sposobów na pozbycie się siarki:

I. Wypalanie siarki na zapałkach.

Pierwszy sposób jaki może przyjść do głowy to oczywiście wypalenie siarki z zapałek. Jest to najłatwiejszy sposób ale i najbardziej nieestetyczny – co prawda modele z zapałek wypaloną siarka wyglądają dość ładnie, jednak istnieje duże prawdopodobieństwo, że pobrudzimy zapałki popiołem podczas jego usuwania (często nie wypala się całkowicie trzeba go usunąć)

Najszybszym sposobem na wypalenie zapałek jest podpalenie całego pudełka z zapałkami przykładając zapaloną zapałkę do częściowo otwartego pudełka. Natychmiast po zapaleniu zamykamy pudełko odcinając dopływ tlenu co skutkuje zgaszeniem ognia. Później oczyszczenie pozostałości spalonej siarki i mamy gotowe podpalane zapałki. Minusem tego sposobu jest to, że siarka 38 zapałek „eksploduje” co powoduje uszkodzenie części zapałki na której była siarka.

 Podobnym sposobem jest trzymanie kilku zapaÅ‚ek w rÄ™ce i ich zapalenie. Przy mniejszej iloÅ›ci zapaÅ‚ek „wybuch” siarki jest mniejszy, co daje mniejsze uszkodzenia czubka zapaÅ‚ki.



Jest to jeden z najszybszych i najłatwiejszych sposobów, ale jak wspomniałem, może prowadzić do uszkodzenia zapałek w sytuacji gdy niedostatecznie szybko zgasimy ogień. Oczywiście istnieje także ryzyko poparzenia. Do tego dochodzi kwestia czyszczenia modeli papierem ściernym; model sie brudzi gdyż rozmazujemy papierem zwęglone części siarki.

2. Obcinanie siarki


Najbardziej estetycznym i według mnie najszybszym sposobem na pozbycie się siarki jest jej obcięcie. Dla doświadczonej osoby obcięcie siarki z całej paczki zapałek trwa ok. 10 sekund, czyli w zasadzie tyle ile jej wypalenie. Tutaj otrzymujemy o wiele lepszy efekt – zapałki nie są pobrudzone.

 OczywiÅ›cie otrzymujemy zapaÅ‚ki krótsze o tÄ… część pod siarkÄ…, co jest odpowiednikiem ok. 5-7 zapaÅ‚ek na paczkÄ™.

Czym obcinać zapałki? Sam używają wiele różnych narzędzi, od brzeszczotów używając, przez nożyczki, na nożach wszelkiej maści kończąc.
 Brzeszczoty, piÅ‚y – osobiÅ›cie odradzam używanie brzeszczotów i tym podobnych piÅ‚. ZapaÅ‚ki sÄ… za maÅ‚e, do tego dÅ‚ugo to trwa.
Nożyczki – także odradzam, musimy obcinać każdą zapałkę z osobna (lub po kilka), do tego nożyczki miażdżą końcówkę zapałek i muszą być niezwykle ostre.
Noże – używanie noży to chyba najrozsądniejszy wybór. Polecam tutaj używanie noża segmentowego 18 albo najlepiej 25 mm. O nożach pisałem przy okazji narzędzi.

Mój sposób I na obcinanie siarki z zapałek:

potrzeba:

- zapałki:)
 - nóż segmentowy (najlepiej 25mm)
 - podstawka doi ciecia (mata, deseczka etc)

Kładziemy kilka zapałek na deseczce i równamy od strony siarki.


Obcinamy siarkę pod kątem prostym do zapałek.


 

b. obcinanie szczypcami (tłumaczyć nie trzeba)




III. Inne sposoby:
Zeskrobywanie siarki – jest to dość wolny sposób, gdyż siarkę z każdej zapałki musimy zeskrobywać osobno.
 Moczenie siarki w wodzie – polega na zmoczeniu siarki i jej napuchniecie a w rezultacie jej odpadniecie. Ogólnie nie polecam.
Miażdżenie zapałek – kolejnym sposobem na pozbycie sie siarki jest jej zmiażdżenie młotkiem lub innym tępym narzędziem. Można tez położyć kilka zapałek i przykryć płaskim kawałkiem metalu lub innego tworzywa i poruszać powierzchnią tak by siarka z zapałek odpadła. bardziej jako ciekawostki niż efektywny pomysł.;)

To są raczej najbardziej znane sposoby usunięcia siarki z zapałek o rożnej efektywności. Jednakże przy mniejszych modelach usuwanie ręczne siarki jest jeszcze wskazane, przy większej ich ilości proponuje ich zakup bez siarki w firmach produkujących zapałki. (zawsze można odsprzedać nadwyżkę, np mi ;p)
Niektórzy mówią, że modelarstwo to sport... Przy moich modelach ekstremalny ;)

 

Sitemap 1 2 3 4 5