Author Topic: Zadaj pytanie  (Read 91296 times)

Martin

  • BudujÄ™, wiÄ™c jestem!
  • Administrator
  • fachowiec
  • *****
Odp: Zadaj pytanie
« Reply #15 on: November 11, 2011, 06:42:37 PM »
Możesz zbudować jakąś budowlę, jakiś domek czy coś w tym stylu.
Niektórzy mówią, że modelarstwo to sport... Przy moich modelach ekstremalny ;)

Narzew

  • praktykant
Odp: Zadaj pytanie
« Reply #16 on: November 12, 2011, 05:01:34 PM »
Dzięki.

Lilou

  • milczek
Nowy
« Reply #17 on: January 20, 2012, 10:50:34 PM »
Witam.Jestem kompletnie nowy i zacząłem się interesować modelarstwem.Mam kilka pytań,proszę o wyrozumiałość.
1.Czy klej musi być rozcieńczony i w jaki sposób ?
2.Jak zacząć budować np. ścianę ?
3.Jak połączyć gotowe ściany ?
4.Na jakim podeście najlepiej budować ?
5.Czym rozprowadzać klej ?
6.Długo trzeba czekać żeby wyschło,aby można dalej budować ?
ProszÄ™ o odp. ::)

Martin

  • BudujÄ™, wiÄ™c jestem!
  • Administrator
  • fachowiec
  • *****
Odp: Nowy
« Reply #18 on: January 21, 2012, 08:13:33 AM »
Odpowiedzi na wszystkie pytania, masz w dziale poradniki, prosze poczytać każdy.

Quote
1.Czy klej musi być rozcieńczony i w jaki sposób ?
5.Czym rozprowadzać klej ?
http://modele.tawerna.biz/forum/podstawy/kleje-do-budowy-modeli/

Quote
2.Jak zacząć budować np. ścianę ?
3.Jak połączyć gotowe ściany ?

http://modele.tawerna.biz/forum/podstawy/jak-zaczac-modelowanie-z-zapalek-cz-2-laczenie-zapalek/
http://modele.tawerna.biz/forum/jak-mam-to-zrobic/pare-pytan-nowicjusza/


Quote
4.Na jakim podeście najlepiej budować ?
http://modele.tawerna.biz/forum/podstawy/z-czego-wykonac-podstawe-modelu/


Quote
6.Długo trzeba czekać żeby wyschło,aby można dalej budować ?

Vikol schnie około 1h, ale pełną twardość uzyskuje po długim czasie. Podobnie jak klej polimerowy.

Najlepiej zrobić jeden element i zabrać się za następny.
Niektórzy mówią, że modelarstwo to sport... Przy moich modelach ekstremalny ;)

karool96

  • praktykant
Odp: Zadaj pytanie
« Reply #19 on: February 13, 2012, 05:08:38 PM »
Jako że jestem nowicjuszem to również mam pytanko. Zainwestowałem w zapałki (5 tys. sztuk) takie bez siarki, skombinowałem 250 g kleju (PATTEX) i przygotowałem inne rzeczy z Twojego poradnika. Teraz pytanie: Czy chcąc zbudować np. model statku, muszę mieć jakiś plan? nie chodzi mi o oryginalne plany, ale o kartonowe lub plastikowe. Fajnie by było otrzymać odpowiedź. Dzięki. :D

Andrzej

  • fachowiec
  • ***
Odp: Zadaj pytanie
« Reply #20 on: February 13, 2012, 06:47:57 PM »
Ciężko będzie Ci odwzorować model bez planów, nieważne jakich;). Modele plastikowe nie mają jako takich planów, tylko instrukcje złożenia poszczególnych części.
Martin korzysta z modelu kartonowego przy budowie FUSO, zajrzyj sobie. Model kartonowy pozwoli Ci ukształtowac model na podobieństwo oryginału, do tego na jego podstawie odtworzysz w zapałkach wszystkie części składowe modelu.

karool96

  • praktykant
Odp: Zadaj pytanie
« Reply #21 on: February 13, 2012, 06:52:13 PM »
Wiem na jakiej podstawie są plastikowe modele. Posklejałem ich dziesiątki. Bardziej mnie zainteresowało to, że jak oglądam niektóre zdjęcia modeli w budowie, to widzę jak na karton naklejają zapałki. Tak się powinno robić?
I jeszcze jedno: Mam plan, narysowany na kolanie, ale plan. Potrzebny mi w takim razie model, wtedy np. z kartonu?

Arvena

  • adept
  • *
Odp: Zadaj pytanie
« Reply #22 on: February 13, 2012, 07:02:58 PM »
Model kartonowy Ci wcale nie jest potrzebny,  jeÅ›li samemu taki tworzysz. Uzywanie modeli kartonowych jest dla "wygody", by nie musisz siÄ™ mÄ™czyć wÅ‚asnie z takim rysowaniem.

Quote
jak na karton naklejają zapałki. Tak się powinno robić?

Sposobów na wykonanie modeli jest kilka. Utarło się, że przy budowie budowli, statków łatwiej jest obkleić szkielet z kartonu, tektury/innego wynalazku niż używać samych zapałek. Tym sposobem jest szybciej i łatwiej. Oczywiście każdy model możesz wykonać wyłącznie z zapałek, pytanie czy np w takim 1,6m FUSO którego Martin robi, chciałoby Ci się robić szkielet/ wręgi z zapałek?

karool96

  • praktykant
Odp: Zadaj pytanie
« Reply #23 on: February 13, 2012, 07:08:02 PM »
Na razie mam namazany plan 16 cm pinki(ni to łódź, ni to okręt ani statek), kwadratowa konstrukcja powinna ułatwić mi zadanie, a że zaczęły mi się ferie, to chyba jutro zacznę. Oczywiście dodam zdjęcia, tylko się martwię że się ze pośmiejecie... :D

Plemnik369

  • praktykant
Odp: Zadaj pytanie
« Reply #24 on: June 22, 2012, 09:51:42 PM »
Mam takie pytanie dotyczące lakierowania. Mianowicie jaki lakier kupić ? Jakiego byś polecił ?

Martin

  • BudujÄ™, wiÄ™c jestem!
  • Administrator
  • fachowiec
  • *****
Odp: Zadaj pytanie
« Reply #25 on: June 24, 2012, 07:24:08 AM »
Lakierów to tyle ich jest na rynku, że trudno polecic jakiś konkretny. Uzywałem lakierów w sprayu, różnych firm, wysokopołyskowych do parkietów i w zasadzie efekt był podobny.
Kwestia czy ma sie model mieć połysk, czy też nie, czołg raczej powinien być matowy.
Co do firmy to jak mówie większej różnicy nie widzę, chyba ze ceną.

Jak masz model z duża ilościa delikatnych elementów to zdecydowanie lakier w w sprayu, bo pędzlem można uszkodzić model.

Nie polecam natomiast poniższego lakieru, który w zetknięciu z modelem wchodzi w reakcje z vikolem powodując że staje sie biały i widoczny na modelu
Niektórzy mówią, że modelarstwo to sport... Przy moich modelach ekstremalny ;)

Plemnik369

  • praktykant
Odp: Zadaj pytanie
« Reply #26 on: June 24, 2012, 01:28:00 PM »
Bo chce polakierować tą Koparkę i własnie nie wiem jakim :<

kamil95

  • praktykant
Pomocy
« Reply #27 on: November 02, 2012, 06:04:05 PM »
Witam,jestem nowy na forum,od dłuższego czasu coś mnie ciągnie do budowania modeli zapałczanych,mam już jeden na koncie. Zbudowałem nieduży ale też niemały domek 2 lata temu. Do dziś ma się dobrze. Nie wiem czy wybrałem odpowiedni dział do napisania tematu - za co z góry przepraszam :P ale do rzeczy. Ostatnio zauważyłem na jakimś zdjęciu w internecie pewien nieduży statek,postanowiłem zbudować coś podobnego na wzór. Chyba każdy z Was kiedyś tak zaczynał,mam nadzieje,że nie robię nic złego. Nie nadużywam praw autorskich,tylko po prostu patrzę na ideał i chcę zrobić coś podobnego. Gdy robiłem domek,szkielet zbudowałem z powycinanej cienkiej płyty,lecz dużo roboty było z budową owego szkieletu. Teraz wpadłem na pomysł aby szkielet wyciąć ze styropianu, ładnie i szybko się tnie nożem 18mm. Ale czy takie rozwiązanie nie jest zgubne? Wiecie może czy zapałki dobrze się na to przyklejają? (o ile w ogóle się przykleją) i jaki klej do tego? Czy popularny wikol byłby dobry na taki styropian? (powierzchnie styropianu gładko wyciąłem,niema bruzd.). Z góry dziękuję i pozdrawiam.

Martin

  • BudujÄ™, wiÄ™c jestem!
  • Administrator
  • fachowiec
  • *****
Odp: Pomocy
« Reply #28 on: November 02, 2012, 08:27:00 PM »
Kiedyś używałem styropianu do stworzenia szkieletu dla małego elementu, bodajże w którymś z okrętów.
Nie było problemów przy mniejszych elementach.
Po wyciÄ™ciu  ksztaÅ‚tu można go delikatnie przeciÄ…gnąć papierem Å›ciernym, nastÄ™pnie naÅ‚ożyć warstwÄ™ vikolu. Dodatkowo przed zaschniÄ™ciem kleju przyklejamy paski z papieru, które go usztywniÄ… jak klej wyschnie.
Kiedyś jak byłem mały budowałem tak domki z papieru i kleju z mąki i były naprawdę wytrzymałe ;)

Z drugiej strony przy dużych powierzchniach może być problem ze szlifowaniem używając np wiertarki gdyż taki styropian nie jest wybitnie twardy. Akurat tutaj kwestia przyłożenia siły oraz typu użytego styropianu.

Inna sprawa wycinanie z samego styropianu kształtu kadłuba może spowodować, że nie będzie on odpowiadał oryginałowi, chyba że nie wzorujesz sie na jakimś konkretnym rzeczywistym.
Powodzenia :)
Niektórzy mówią, że modelarstwo to sport... Przy moich modelach ekstremalny ;)

kamil95

  • praktykant
Odp: Pomocy
« Reply #29 on: November 02, 2012, 09:51:04 PM »
Wielkie dziÄ™ki :) póki co,nie budujÄ™ modeli opartych na oryginaÅ‚ach z rzeczywistoÅ›ci. Narazie chcÄ™ zdobyć wiÄ™cej doÅ›wiadczenia,gdyż widzÄ™,że sporo praktyki mi brakuje w porownaniu do Was. Na poważniejsze wyzwania bÄ™dzie czas :)  WiÄ™c zabieram siÄ™ do pracy,jeszcze raz dzieki.

 

Sitemap 1 2 3 4 5