Author Topic: VIII Lubelskie Spotkania Modelarskie Lublin, 16 - 17 listopada 2013 r.  (Read 37887 times)

Andrzej

  • fachowiec
  • ***
VIII Lubelskie Spotkania Modelarskie
Lublin, 16 - 17 listopada 2013 r.
 
Galeria „OLIMP” AL. Spółdzielczości Pracy 34, Lublin

http://www.ztslublin.pl/wystawy/lsm2013.html

Quote
KATEGORIA SPECJALNA VIII LUBELSKICH SPOTKAŃ MODELARSKICH:

 PAC – Pacyfik 1941-1945 czyli wszystko to, co ma coÅ› wspólnego z wydarzeniami na Pacyfiku w latach 1941-1945.


Akurat Martin dla Twojego Fuso kategoria marzenie, gdyby dopuścili model z zapałek. Chociaż mam nadzieję, że i tak będziesz.

Martin

  • BudujÄ™, wiÄ™c jestem!
  • Administrator
  • fachowiec
  • *****
Odp: VIII Lubelskie Spotkania Modelarskie Lublin, 16 - 17 listopada 2013 r.
« Reply #1 on: August 29, 2013, 08:38:31 PM »
Quote
Chociaż mam nadzieję, że i tak będziesz.

Termin wyjątkowo mi nie pasuje - jeśli będzie czym przyjechać i nie będę miał zjazdu na podyplomówce, wtedy zapewne się zabiorę.
Niektórzy mówią, że modelarstwo to sport... Przy moich modelach ekstremalny ;)

Reyes

  • stażysta
  • **
Odp: VIII Lubelskie Spotkania Modelarskie Lublin, 16 - 17 listopada 2013 r.
« Reply #2 on: August 31, 2013, 08:39:31 PM »
http://forum-zapalki.eu/viii-lubelskie-spotkania-modelarskie-16-17-11-2013-t3711.html
Quote
Jest szansa na prawdziwy konkurs modeli z zapałek, zapewne pierwszy i jedyny w Polsce. Jeżeli będzie co najmniej 3 wystawiających (ilość modeli dowolna!) to rozegramy klasę konkursową.

 :o

Martin

  • BudujÄ™, wiÄ™c jestem!
  • Administrator
  • fachowiec
  • *****
Odp: VIII Lubelskie Spotkania Modelarskie Lublin, 16 - 17 listopada 2013 r.
« Reply #3 on: August 31, 2013, 10:49:42 PM »
Hmm...zastanawiam o jakiej klasie konkursową mówią, bo widzę tylko ogólną. Wybieranie pomiędzy domkami, okrętami czy pojazdami może być dość dziwne, nawet na zasadzie podoba mi się/nie podoba. Pomijając że konkurencyjnych modeli nie ma w Polsce, chyba że stadiony/domki.
Niektórzy mówią, że modelarstwo to sport... Przy moich modelach ekstremalny ;)

imek46

  • adept
  • *
Odp: VIII Lubelskie Spotkania Modelarskie Lublin, 16 - 17 listopada 2013 r.
« Reply #4 on: September 04, 2013, 08:20:20 PM »
Witam.

Może się przestawię. Imieliński Zbigniew. Jestem jednym z organizatorów Lubelskich Spotkań Modelarskich. Nie wiem kto wrzucił ten temat, bez konsultacji z nami, ale okej. Jest taka nasza myśl, aby w tym roku obok konkursu modeli plastikowych i kartonowych odbył się również po raz pierwszy konkurs modeli z zapałek. Chcemy się do tego zabrać, ale pierwsze pytanie do was jest takie. Czy w tym konkursie zrobić kategorie modeli:
- okrętów
- samolotów
- pojazdów
- budowli.
Jakie sÄ… wasze sugestie w tym przypadku. Ja myÅ›lÄ™, ze swej strony, że taki podziaÅ‚ byÅ‚y najbardziej sprawiedliwy. Tylko jest jeden warunek, który trzeba speÅ‚nić. Aby kategoria byÅ‚a rozegrana musi być min trzy modele, różnych wykonawców. Dlatego tylko od was bÄ™dzie zależeć jaka bÄ™dzie ilość modeli. MyÅ›lÄ™, że na razie nie ma co robić podziaÅ‚u na senior i junior, bo musimy zobaczyć ile w ogóle bÄ™dzie modeli. W razie czego zawsze można zrobić taki podziaÅ‚.  Teraz panowie jeszcze jedna ważna rzecz. My jako organizatorzy nie bierzemy udziaÅ‚u w konkursach, natomiast oceniamy caÅ‚ość modeli. Ja widzieli byÅ›cie ocenÄ™ modeli z zapaÅ‚ek, bo powiem szczerze w swoim komitecie organizacyjnym mamy modelarzy plastikowych, kartonowych a na modelach z zapaÅ‚ek to Å›rednio siÄ™ znamy. Ocena modeli jest na zasadzie "podoba siÄ™ - nie podoba" Strona nasza z regulaminem imprezy to www.ztslublin.pl/wystawy/lsm2013.html
Czekam na odzew i wasze sugestie.
Pozdrawiam Imieliński Zbigniew ZTS Lublin

Martin

  • BudujÄ™, wiÄ™c jestem!
  • Administrator
  • fachowiec
  • *****
Odp: VIII Lubelskie Spotkania Modelarskie Lublin, 16 - 17 listopada 2013 r.
« Reply #5 on: September 04, 2013, 10:04:19 PM »
Witam Panie Zbyszku

Bardzo się cieszę, iż udało mi się zwrócić czyjąś uwagę na ten rodzaj modelarstwa i jest szansa na konkurs, całkiem możliwe że jedyny taki na świecie. Widzę natomiast 2 główne problemy.

Jeśłi chodzi o zaproponowane kategorie  to uważam, że sÄ… w sam raz.
 Niestety pojazdy i samoloty praktycznie nie sÄ… budowane  w Polsce.
Samolotów jest mi znanych ok 5 + jeden mój.
Pojazdy - znam  3 modele różnych wykonawców. Sam ich posiadam 7. JeÅ›li zaliczymy na siÅ‚Ä™  kolej i rowerki  byÅ‚aby nikÅ‚a szansa na rozegranie tej kategorii.
okręty - tych jest dużo, jednak są to jachty i żaglowce. Okrętów jako takich się nie buduje i oprócz tych pokazanych na Pana zdjęciach z wystawy w Olsztynie znam jeszcze tylko 2.
Budowle - jedyna kategoria pewnik. Każdy kto zaczyna z tym rodzajem modelarstwa ma w swojej kolekcji jakąś budowle. Samych stadionów jest kilkadziesiąt i byłaby to kategoria - pewnik, zakładając dużą frekwencję tego typu modelarzy.

PodsumowujÄ…c -  kategoria pojazdy i samoloty ma maÅ‚e szanse na rozegranie. OkrÄ™ty i budowle sÄ… bardziej popularne i tu trzeba szukać szansy na ewentualny konkurs.

Drugim problemem bÄ™dzie wspomniana frekwencja. Tylko kilka osób, które budujÄ… modele z zapaÅ‚ek to osoby dorosÅ‚e.  WiÄ™kszość osób  nie bÄ™dzie w stanie przyjechać z racji szkoÅ‚y/studiów lub zwyczajnie zbyt dużych odlegÅ‚oÅ›ci. Ku mojemu ubolewaniu nie mamy też pasjonatów,  jak Pan i inni modelarze plastik/karton, którzy biorÄ…c jeden model, jadÄ… na drugi koniec Polski, by uczestniczyć w imprezie. Prawie wszyscy to niedzielni modelarze, którzy traktujÄ… to jak jedno z wielu hobby.
Na domiar złego modeli z zapałek nie można schować w pudełko, szczególnie przy moich budowlach i okrętach to widać.

Na ostatnich LSM był kolega Darek, jeden z pionierów tego typu modelarstwa w Polsce. Niestety bez swoich modeli, ale było miło wymienić się doświadczeniami, choć szkoda, że się już wycofał.

Co do oceny tych modeli. Problemem jest to, że nie zawsze ładnie wyglądający model jest technicznie dobrze wykonany. Niestety wielkość modelu ma duże znaczenie - przykład - moja USS Arizona od 2 lat jest chyba najpopularniejsza a technicznie lepiej wykonane modele jak pojazdy i armaty są mniej popularne.

Należy wiÄ™c brać po uwagÄ™ dużo aspektów m.in  poprawność poÅ‚ożenia zapaÅ‚ek, szlifowania elementów, poziom odwzorowania elementów i caÅ‚ego modelu, gdy oceniamy model rzeczywistego obiektu.
Jednak zasada podoba się/ nie podoba wyklucza podobne dywagacje. Przeważnie chodzi o pierwszy efekt, gdy ktoś z poza "branży zapałczanej" zobaczy model.

Tak na krótko moje zdanie na temat konkursu.

SwojÄ… drogÄ… na imprezie Paprykarz  w Szczecinie jest kategoria MODELE FREESTYLE i z tego co kiedyÅ› siÄ™ dowiedziaÅ‚em modele z zapaÅ‚ek teoretycznie mogÄ… tam startować.

W kwestii tematu - swego czasu rozmawialiÅ›my o możliwoÅ›ci promocji  PaÅ„stwa imprezy przeze mnie, na co dostaÅ‚em pozwolenie, wiÄ™c uważaÅ‚em zaÅ‚ożenie tego tematu za dozwolone. Forum jest moje i czysto kameralne, poÅ›wiÄ™cone mojej twórczoÅ›ci, a podobne tematy istniejÄ… już od 3 lat i sÅ‚użą dyskusji pod katem wrażeÅ„ z imprezy jako wystawy modeli z zapaÅ‚ek.

Pozdrawiam
Marcin Krawczyk
Niektórzy mówią, że modelarstwo to sport... Przy moich modelach ekstremalny ;)

Andrzej

  • fachowiec
  • ***
Odp: VIII Lubelskie Spotkania Modelarskie Lublin, 16 - 17 listopada 2013 r.
« Reply #6 on: September 05, 2013, 09:08:25 AM »
Temat założyłem za pozwoleniem właściciela forum, a ten wyjaśnił jak wyżej.

Niektórzy modelarze używają w swoich modelach zamiennych materiałów innych niż zapałki. O ile niektóre elementy muszą być z innego surowca np szyby, linki, żagle, to np pokrycie dachu papierem ściernym by imitował papę raczej wykracza poza obręb modele z zapałek/drewna. Czy wykonanie rzeźb z modeliny plastikowych postaci etc., barierek z drutu itd. To tez jest pewien aspekt, który trzeba wziąć pod uwagę.

Subiektywnie sądzę, że Kolega Marcin w niektórych kategoriach jak pojazdy, okręty, budowle sam może wystawić po kilka modeli a konkurencji (np w pojazdach) próżno szukać.


imek46

  • adept
  • *
Odp: VIII Lubelskie Spotkania Modelarskie Lublin, 16 - 17 listopada 2013 r.
« Reply #7 on: September 05, 2013, 10:19:18 AM »
Czyli z tego co panowie mówicie nie ma co liczyć na większą ilość modelarzy. Trochę się to kłóci z zasadami rywalizacji, bo jaki jest sens oceniać modele jednego wystawcy. Możemy się tak umówić, żebyście starali się namówić lub przekonać swoich znajomych którzy robią modele z zapałek do przyjazdu do Lublina. W końcu była by szansa na pokazanie swoich modeli i rywalizowanie z kolegami z branży. Jak również spotkanie się z nimi na żywo i możliwość wymiany doświadczeń. Z naszej strony my byśmy zostali przy tym czterostopniowym podziale na kategorie. My jesteśmy na tyle elastyczni, że zawsze można coś zmienić i dopasować. Co do oceny modeli waszych, moja myśl jest taka, żebyśmy to my oceniali do tej pory, natomiast was jako znawców tematu moglibyśmy poprosić o konsultacje na temat oceny. Ukierunkowanie na co mamy zwracać szczególną uwagę podczas oceny modeli z zapałek. Można by to było zrobić w sobotę 16.11. przed rozpoczęciem samej oceny modeli.
Panowie z tą promocją imprezy naszej, to chodziło mi głównie oto, że generalnie na forach modelarskich plastikowych i kartonowych informacje o danej imprezie przekazują sami organizatorzy lub osoby przez nich upoważnione. Głównie chodzi tu o odpowiedzi na jakieś konkretne pytania zadawane przez modelarzy jak również regulamin, termin i miejsce imprezy. Żeby nie było galimatiasu. I teraz przypuśćmy, że któryś z kolegów modelarzy, którzy wykonują modele z zapałek czyta na waszym forum, że jest taka impreza. Są kategorie okrętów, pojazdów i samolotów. Bierze swoje modele, przejeżdża pół Polski do nas. A na miejscu okazuje się że jest to konkurs modeli plastikowych i kartonowych. A on jedynie jak chce może pokazać po za konkursem. Chodziło mi właśnie o to żeby taki sytuacji uniknąć. Natomiast jeśli chodzi o promocję naszej imprezy to jest jak najbardziej ZA.

Reasumując to co napisałem. Robimy dodatkowy konkurs modeli z zapałek, w takich kategoriach jak podałem. Jak przyjedzie mniej modeli, to kategorie które będą nie obsadzone, nie będą rozegrane, a tam gdzie będzie więcej modeli na dobrym poziomie będzie więcej nagrodzonych prac. Tak zresztą robimy w plastikach i kartonach. W sobotę przed oceną modeli, robicie nam instruktarz oceny.

Także puszczajcie wici jeśli chodzi o naszą imprezę. Marcinie jak masz kontakt z tym gościem co pokazywał swoje modele w Olsztynie to mu daj znać. Jeśli nie to ja go spróbuję namierzyć poprzez organizatorów z Olsztyna.

ZAPRASZAMY NA KONKURS MODELI Z ZAPAŁEK NA VIII LUBELSKICH SPOTKANIACH MODELARSKICH.

Więcej info na www.ztslublin.pl

Martin

  • BudujÄ™, wiÄ™c jestem!
  • Administrator
  • fachowiec
  • *****
Odp: VIII Lubelskie Spotkania Modelarskie Lublin, 16 - 17 listopada 2013 r.
« Reply #8 on: September 05, 2013, 11:36:50 AM »
Proponuje wrzucić informacje o kategoriach, ocenianiu i ogólnie o konkursie w temacie przez Was założonym na http://forum-zapalki.eu.
Jeżeli ktoś miałby przyjechać to praktycznie tylko osoby z tamtego forum.

Zastanawiam się, czy jest sens ingerować w Wasz sposób oceniania. Jesteście profesjonalistami, nieraz z doświadczeniem rzędu kilkudziesięciu lat i z pewnością ocena będzie sprawiedliwa.
 Co wiÄ™cej, jeÅ›li siÄ™ pojawiÄ™ to wystawiÄ™ modele w pojazdach i okrÄ™tach, wiÄ™c tym bardziej nie chcÄ™ narzucać swojego punktu widzenia.

Rozumiem że mogę wrzucić na stronę główną info o konkursie i wystawie?
Niektórzy mówią, że modelarstwo to sport... Przy moich modelach ekstremalny ;)

imek46

  • adept
  • *
Odp: VIII Lubelskie Spotkania Modelarskie Lublin, 16 - 17 listopada 2013 r.
« Reply #9 on: September 05, 2013, 08:08:03 PM »
Oczywiście że tak. Marcinie jeśli chodzi o ocenę to przede wszystkim dzięki za zaufanie. Na ocenie modeli kartonowych i plastikowych trochę się znamy. Tak jak wspomniałem, chodzi nam tylko abyście podpowiedzieli nam na co szczególnie zwracać uwagę przy ocenie waszych modeli. Po prostu chcemy skorzystać z waszego doświadczenia i pomocy. Doskonale rozumiem to że będzie wystawiali swoje modele i dlatego proszę tylko o podpowiedź na co zwracać uwagę, a nie ocenianie swoich modeli. Mam nadzieję, że podołamy naszym obowiązkom, choć powiem szczerze, ze w roku ubiegłym nie było łatwo. Sam widziałeś ile było modeli do oceny. Nasz kolega Jacek wrzucił temat na te drugie forum. Mówiłem mu o tym, żeby napisał, że chcemy utworzyć takie kategorie. Zobaczymy jaki tam będzie odzew. My jesteśmy generalnie na TAK jeśli chodzi o konkurs modeli z zapałek. Powiem ci jeszcze jedno, kiedyś gdzieś znalazłem gościa, który robi modele pojazdów bojowych z makaronu. Na forum pwm od czasu do czasu pokazuje się gość o niku OKOKI, który robi modele pojazdów wojskowych z plasteliny. Zastanawiamy się nad tym czy by nie stworzyć w ogóle takiej kategorii pod roboczym tytułem "Wolne Modelarstwo", gdzie mogli by pokazywać swoje modele pasjonaci którzy tworzą tak jak wy z zapałek, makaronu, plasteliny czy innych materiałów. Boimy się jednak oto, żeby w tej kategorii nie pokazywali się warhamerowcy. Może się komuś narażę, ale dla mnie to nie modelarstwo, tylko kupowanie za nie małe pieniądze figurek i malowanie. Kiedyś jak jeszcze w Krzysiu szef miał fioła na punkcie tych gier to jak człowiek przyszedł po jakiś model to przejść nie mógł przepchać.

Pozdrawiam Zbyszek.

Reyes

  • stażysta
  • **
Odp: VIII Lubelskie Spotkania Modelarskie Lublin, 16 - 17 listopada 2013 r.
« Reply #10 on: September 06, 2013, 11:53:33 AM »
Swoją drogą gratulacje Martin, że dzięki Twojej wytrwałości i uczęszczaniu przez ostatnie 3 lata na wystawie w Lublinie, jest pierwszy historyczny konkurs modeli z zapałek. Gdyby nie to, nikt by nawet nie wiedział że takie coś istnieje.

Martin

  • BudujÄ™, wiÄ™c jestem!
  • Administrator
  • fachowiec
  • *****
Odp: VIII Lubelskie Spotkania Modelarskie Lublin, 16 - 17 listopada 2013 r.
« Reply #11 on: September 06, 2013, 06:03:45 PM »
Panowie z ZTS Lublin to organizują, ja nie mam nic do tego. Równie dobrze mogli mi nie zezwolić na pokazywanie swoich modeli, więc nie mi należy się podziękowanie.
Swoją drogą po pierwszej wystawie w 2010 marzyłem by w przyszłości Lublin stał się "centrum modelarstwa zapałczanego" i mamy w tym kierunku duży krok.

ZastanawiaÅ‚em siÄ™ nad tymi kategoriami. Formalnie mogÅ‚aby powstać jeszcze jedna kategoria, do której teoretycznie  można zakwalifikować wiÄ™cej modeli niż w pojazdach, okrÄ™tach i samolotach razem. MówiÄ™ o kategorii "inne", gdzie lÄ…dowaÅ‚yby modele których nie można zakwalifikować do pozostaÅ‚ych czterech.
Jest naprawdę dużo fajnych takich modeli jak np moja szkatułka, widziałem kwiatki z zapałek, są rzeźby np. pirat Darka, czy pegaz i ostatnia wieczerza Pana Mariana Zbieraka, jest też skorpion z zapałek i cała masa innych dziwnych modeli.
Byłaby to luźniejsza kategoria bo modele byłyby diametralnie rożne i ciężko je do siebie porównać.

Quote
Zastanawiamy się nad tym czy by nie stworzyć w ogóle takiej kategorii pod roboczym tytułem "Wolne Modelarstwo", gdzie mogli by pokazywać swoje modele pasjonaci którzy tworzą tak jak wy z zapałek, makaronu, plasteliny czy innych materiałów.

SÄ…dzÄ™, że ten rok bÄ™dzie rokiem testowym dla modeli z zapaÅ‚ek. OsobiÅ›cie nie przewiduje dużej frekwencji, wiec za rok możecie rozszerzyć zakres o inne  wynalazki. Inna sprawa, że ocenianie takich modeli nawet skategoryzowanych już byÅ‚aby bólem gÅ‚owy.Boje siÄ™ tylko o to by siÄ™ nie zagalopować z tym rozszerzaniem zakresu bo już teraz przy kilkuset modelach z plastiku i kartonu macie masÄ™ roboty i doliczyć jeszcze inne wynalazki w konkursie to noc z soboty na niedzielÄ™ spÄ™dzicie na ocenianiu.
O miejscu lub jego braku nie wspominam nawet. Nie chciałbym by tą "naszą" wystawę oderwano od głównej ekspozycji z plastikami i kartonem i wyrzucono gdzieś na inny korytarz czy piętro.

 
Quote
Boimy się jednak oto, żeby w tej kategorii nie pokazywali się warhamerowcy

Sądze, że to kwestia odpowiednio sporządzonego regulaminu.

 Poniżej zdjÄ™cie dwóch wspomnianych modeli Pana Mariana z Jego facebooka.






Niektórzy mówią, że modelarstwo to sport... Przy moich modelach ekstremalny ;)

imek46

  • adept
  • *
Odp: VIII Lubelskie Spotkania Modelarskie Lublin, 16 - 17 listopada 2013 r.
« Reply #12 on: September 07, 2013, 04:28:44 PM »
Nie ma sprawy. Dodajemy w konkursie modeli z zapałek kat. "Inne"

JaCkyL

  • praktykant
Odp: VIII Lubelskie Spotkania Modelarskie Lublin, 16 - 17 listopada 2013 r.
« Reply #13 on: September 11, 2013, 10:57:05 PM »
Od dzisiaj udostępniamy dla Was system elektronicznej rejestracji modeli. Zachęcam do korzystania z tej formy rejestracji, wszystkim ułatwi to życie. Każdy rejestrujący modele drogą elektroniczną otrzyma w Lublinie już wydrukowane karty startowe!
Do zgłoszenia modeli wymagamy jedynie prostej rejestracji z podaniem swoich danych.

Przypominam, że zawsze aktualną wersje regulaminu oraz karty startowe znajdziecie na naszej stronie internetowej www.ztslublin.pl

Nowością na VIII LSM będzie pełnoprawny konkurs modeli wykonanych z zapałek, po raz pierwszy w Polsce!
Tutaj mamy dla Was pole do popisu, liczymy na Was! Oczywiście modele z zapałek zostały już uwzględnione w regulaminie i w formularzu rejestracji modeli.

Zapraszamy serdecznie!

Martin

  • BudujÄ™, wiÄ™c jestem!
  • Administrator
  • fachowiec
  • *****
Odp: VIII Lubelskie Spotkania Modelarskie Lublin, 16 - 17 listopada 2013 r.
« Reply #14 on: September 13, 2013, 09:47:40 AM »
Czekam na mail zwrotny od wczoraj i go nie widać. Nie ma go w spamie etc.

Pytałem Pana Mariana (od modeli wyżej) i nie może przyjechać niestety.

Zastanawiam siÄ™ co wystawie w kategorii budowle :-\
Niektórzy mówią, że modelarstwo to sport... Przy moich modelach ekstremalny ;)

 

Sitemap 1 2 3 4 5