Author Topic: Zadaj pytanie  (Read 91544 times)

Chopin

  • praktykant
Jak czytać plany?
« Reply #30 on: December 11, 2012, 11:24:50 AM »
Witam, tak jak w temacie pytam o plany. Na zdjęciu widać poszczególne części modelu. Niektóre mają przerywane linie, niektóre są po łuku rysowane a domyślam się że niektóre mogą mieć 3 wymiar. Brakuje mi jakiegoś miniporadnika jak to robić.
Od razu zaznaczam że jestem nowicjuszem jeszcze bez żadnego modelu, ale mam nadzieję że dzięki temu forum to się zmieni.

Andrzej

  • fachowiec
  • ***
Odp: Jak czytać plany?
« Reply #31 on: December 11, 2012, 08:15:26 PM »
To nie są plany tylko wycinanka modelu kartonowego, w którym masz ilustracje jak i co dopasować.

Chopin

  • praktykant
Odp: Jak czytać plany?
« Reply #32 on: December 13, 2012, 09:00:14 AM »
Rozumiem że z tego można zrobić model kartonowy i wtedy naklejać zapałki dopiero? Nie jestem w stanie z tego zacząć budować samymi zapałkami?
Może źle piszę. Szukam jakiś gotowych planów dzięki którym będę miał możliwość od razu klejenia zapałkami i tylko i wyłącznie zapałkami.

Andrzej

  • fachowiec
  • ***
Odp: Jak czytać plany?
« Reply #33 on: December 13, 2012, 08:12:32 PM »
Wszystkie modele są z zapałek i praktycznie z nich. Nieliczne posiadają jakiś szkielet z tektury np okręty. Nie ma czegoś takiego jak gotowe plany, chyba że w tych zestawach Machtcraft niedostępnych w Polsce.
Poczytaj poradniki na forum, masz Å‚adnie wszystko opisane.

Martin

  • BudujÄ™, wiÄ™c jestem!
  • Administrator
  • fachowiec
  • *****
Odp: Jak czytać plany?
« Reply #34 on: December 13, 2012, 09:42:31 PM »
Na modelu kartonowym się wzorujesz, bo ciezko uzyskać kształt zbliżony do oryginało patrząc na same zdjęcia. Z tą róznicą że zamiast elementu z kartonu robisz go z zapałek. Tyle. Masz moje relacje na forum, niedługo dojdzie nowa, do tego łopatologiczne poradniki dla początkujących.
Inna sprawa, że budowanie na podstawie modeli kartonowych nie jest wcale proste i łatwe.


Zestawy o których wspomniał Andrzej to nic innego jak rozrysowany jakiś obiekt a raczej jakaś jego częsc (np ściana) i na tym rysunku kładzie się zapałki.

Jak na rysunku:




Jak bardzo chcesz takie plany to jest udostępniona instrukcja budowy wagonu.

http://www.bojeux.com/FR/Products/6613_planwagon.pdf

Osobiście uważam to za amatorskie podejście do tematu ;)
Niektórzy mówią, że modelarstwo to sport... Przy moich modelach ekstremalny ;)

Chopin

  • praktykant
Odp: Jak czytać plany?
« Reply #35 on: December 18, 2012, 10:17:11 AM »
Dzięki za odpowiedź, ja myślałem że budowanie modeli polega na przyklejaniu do kartonu zapałek a to tylko podkładka jest? Sorki źle doczytałem w takim razie. Wziąłem się za domek i na razie kleję szkielet i zastanawiam się w tym momencie czy budować dalej szkielet czy nie skorzystać z kartonowych podkładek. Bardziej zależy mi na jakości niż na czasie doradźcie. Mam jeszcze takie pytanie. Jak robię okna w domku to robić przeźroczyste czy lepiej matowe? Nie chcę robić wnętrza domu i nie wiem jak to będzie wyglądało, czy jednak lepiej zrobić środek?
Jeszcze jedno pytanie, macie może jakiś pomysł na zrobienie rynien? Robię model w skali 1:50

Martin

  • BudujÄ™, wiÄ™c jestem!
  • Administrator
  • fachowiec
  • *****
Odp: Jak czytać plany?
« Reply #36 on: December 18, 2012, 05:22:21 PM »
Techniki tworzenia budowli pokazałem w poradniku . Są 3 czy 4 sposoby, wybierz jeden. Jeden z nich to włąsnie obklejanie tekturowego szkieletu domku, pozostałe różnią się brakiem tej tektury.

Co do rynien -  masz pokazany sposób na owalne ksztaÅ‚ty w poradniku poniżej
http://modele.tawerna.biz/forum/podstawy/jak-zaczac-modelowanie-z-zapalek-cz-2-laczenie-zapalek/
Niektórzy mówią, że modelarstwo to sport... Przy moich modelach ekstremalny ;)

huntermilo12

  • praktykant
Szkielet budowli
« Reply #37 on: May 12, 2013, 01:01:37 AM »
Witam, mam taki mały problem. Jeśli szkielet budowli jest z tektury. Czy tekturę po zakończeniu budowli odklejamy? Moje pytanie stąd iż modelami z zapałek zainteresowałem się ostatnio. Pozdrawiam...

Martin

  • BudujÄ™, wiÄ™c jestem!
  • Administrator
  • fachowiec
  • *****
Odp: Szkielet budowli
« Reply #38 on: May 12, 2013, 09:19:02 AM »
W zasadzie to jak sam wolisz. Jeśli nie wykonujesz wnętrza budowli możesz zostawić, byle nie była widoczna.
Gdy chcesz wykonać elementy wewnątrz budynku tekturę możesz oderwać.

Pamiętaj, że gorsza część takiej ścianki będzie właśnie pod tekturą, wiec należy ją też doprowadzić do jako takiego wyglądu.

Niektórzy mówią, że modelarstwo to sport... Przy moich modelach ekstremalny ;)

huntermilo12

  • praktykant
Odp: Szkielet budowli
« Reply #39 on: May 12, 2013, 09:23:23 AM »
Bardzo dziękuję za odpowiedz.... :-)

Piotrekin

  • praktykant
: Zadaj pytanie
« Reply #40 on: November 17, 2013, 06:30:34 PM »
Mam pytanie
 ja buduje klasyczne domki czyli kosteczkÄ™ z daszkiem i pytanie jest takie jak zbudować np ratusz takim sposobem ?

zamek

  • praktykant
Odp: Zadaj pytanie
« Reply #41 on: January 14, 2014, 07:55:10 PM »
Na razie mam namazany plan 16 cm pinki(ni to łódź, ni to okręt ani statek), kwadratowa konstrukcja powinna ułatwić mi zadanie, a że zaczęły mi się ferie, to chyba jutro zacznę. Oczywiście dodam zdjęcia, tylko się martwię że się ze pośmiejecie... :D

nie można się stresować każdy próbuje swoich sił w każdym modelu,.
Szybkie odchudzanie? Tylko zielona kawa tabletki
Lata doświadczenia! Sprawdź jakie suplementy na masę używam!

RaViN

  • praktykant
Odp: Zadaj pytanie
« Reply #42 on: March 02, 2014, 08:34:01 PM »
Ja mam pytanko. Planuję zrobić projekt swojego domu. Mam już wszystko rozrysowane i policzone wymiary. Tylko jest taka sprawa, że według projektu postrzebuje jakichś 40 tys zapałek. Dodam, że dom będzie dość duży. Wiecie jak można zdobyć zapałki. Bo dotychczas kupuje na allegro za 9.50 za 5 tys...

Martin

  • BudujÄ™, wiÄ™c jestem!
  • Administrator
  • fachowiec
  • *****
Odp: Zadaj pytanie
« Reply #43 on: March 02, 2014, 09:22:33 PM »
W zasadzie nie masz wyboru, bo allegro to praktycznie jedyne miejsce gdzie możesz je zakupić detalicznie. Co prawda widziałem też zapałki w niektórych sklepach modelarskich, jednak nie orientuje się co do ceny, pewnie podobnie.

Jest jeszcze jedno rozwiązanie - można zakupić patyczki w firmach je produkujących (jak to robią sprzedający na allegro), problem w tym, że trzeba kupić cały karton od 150 tyś do 250 tyś sztuk.

Przykład wyceny z firmy Wołoszyn z roku 2012.

Quote
Karton - 220.000/230.000 szt. cena 220,00 zł. bez kosztów transportu. Koszt przesyłki do Pana wynosi 53,00 zł. + 220,00 zł. za patyczki w sumie 273,00 zł.

Swoją drogą 40 tys to naprawdę dużo, na model okrętu który buduje nie zużyłem wiecej niż 40 tyś a ma on 160 cm długości.
Niektórzy mówią, że modelarstwo to sport... Przy moich modelach ekstremalny ;)

RaViN

  • praktykant
Odp: Zadaj pytanie
« Reply #44 on: March 03, 2014, 12:57:37 AM »
mam spory dom. Model będzie 40 cm na 40 cm i 36 do góry bo chce go sobie dać do salonu na podstawke jako element ozdoby. ;)

 

Sitemap 1 2 3 4 5