Author Topic: Zadaj pytanie  (Read 91505 times)

Martin

  • BudujÄ™, wiÄ™c jestem!
  • Administrator
  • fachowiec
  • *****
Zadaj pytanie
« on: July 12, 2011, 08:54:58 AM »
Jeśli masz jakieś pytanie na temat modelowania z zapałek to jest właściwy temat ;)
Niektórzy mówią, że modelarstwo to sport... Przy moich modelach ekstremalny ;)

excemydom

  • Guest
Odp: Zadaj pytanie
« Reply #1 on: July 12, 2011, 01:13:12 PM »
Mam pytanie do poradnika jak zaczÄ…c cz 1. mianowicie z wyborem budowli. MyÅ›le o rozpoczÄ™ciu jakiejÅ› budowli tylko nie moge sie zdecydować na  konkretny typ. Można prosić o jakieÅ› wskazówki bo chce zacząć jakiÅ› budynek tylko niue wiem czy dam radÄ™ by to jakos wyglÄ…daÅ‚o ;/

Reyes

  • stażysta
  • **
Odp: Zadaj pytanie
« Reply #2 on: July 12, 2011, 01:20:56 PM »
To ja też mam pytanko. W poradniku dotyczącym kólek napisałeś że szlifierką można powiększyć okrąg wewnątrz. jest sposób na to by je powiększyć bez szlifeirki, której nie posiadam?

Martin

  • BudujÄ™, wiÄ™c jestem!
  • Administrator
  • fachowiec
  • *****
Odp: Zadaj pytanie
« Reply #3 on: July 12, 2011, 11:32:33 PM »
Można prosić o jakieś wskazówki bo chce zacząć jakiś budynek tylko nie wiem czy dam radę by to jakos wyglądało ;/

Cóż ciężko powiedzieć coś więcej niż to co napisałem w poradniku. Sam wiesz jakie masz umiejętności i oceń co będzie dla Ciebie najlepsze do budowy. Prosty domek na początek pozwoli Ci nabrać praktyki i nie zrażaj się wyglądem czy pierwszymi niepowodzeniami.

W poradniku dotyczącym kólek napisałeś że szlifierką można powiększyć okrąg wewnątrz. jest sposób na to by je powiększyć bez szlifeirki, której nie posiadam?

Najpierw wiercilem otwory coraz to większym wiertłem. Później używałem tarników do drewna. Ma taki tarnik można nawinac papier ścierny i szlifować kólko od środka.
Niektórzy mówią, że modelarstwo to sport... Przy moich modelach ekstremalny ;)

xXFernIxx

  • praktykant
Pare pytań nowicjusza
« Reply #4 on: July 18, 2011, 08:20:59 PM »
Witam!!!
Jestem Mateusz i mam 15 lat. Od 3 dni chodzi mi po głowie myśl aby spróbować sił w modelach z zapałek tylko mam parę przypuszczam głupich i oczywistych dla was pytań ale jako że w życiu nie miałem styczności z tego typu twórczością proszę o wyrozumiałość:D

1. Jak to jest z przyklejaniem zapałek? Z tego co przeglądałem internet zauważyłem że niektórzy zamiast normalnie budować ścianę (czyli cegiełka na cegiełkę) najpierw przyklejają na papier a dopiero potem wszystko sklejają... jak to jest? czy na tym polega modelowanie z zapałek?

2. W niektórych postach jakie przeczytałem zauważyłem rzeczy dotycząc fundamentów... o co chodzi? z tego co mi wiadomo to fundament to część domu pod ziemią to jak zrobić to na makiecie? a może chodzi tutaj o dół ścian np. pierwsze trzy-cztery zapałki będą 3 warstwowe? co stworzy silną podporę... ?

3. W jaki sposób zrobić szpiczasty dach?

Jeśli będę miał jeszcze jakieś pytania to na pewno napisze a tym czasem idę zamawiać 5000 szt. zapałek modelarskich i wikolu no i do tworzenia planów pierwszego dzieła jakim będzie wymarzony dom mamy:D

Reyes

  • stażysta
  • **
Odp: Zadaj pytanie
« Reply #5 on: July 18, 2011, 08:21:38 PM »
Dziękuję za odp.

1
Mam jescze parę pytąń. W poradniku z kólkami dałeś przykład kólka o szerokości nie większej niż 1 zapałka. Jak robić i układać zapałki gdy kólka będą większe. Przygotowuje się do wykonania ciągnika i tylne koła będą większe niż długośc jednej zapałki.

2.
Ma taki tarnik można nawinac papier ścierny i szlifować kólko od środka.

Można to jakoś przyśpieszyć? Bo ten sposób wydaje mi sie strasznie czasochłonny.

Martin

  • BudujÄ™, wiÄ™c jestem!
  • Administrator
  • fachowiec
  • *****
Odp: Pare pytań nowicjusza
« Reply #6 on: July 18, 2011, 09:16:25 PM »
Witam
Pytać można o wszystko, od tego jest forum ;)


1. Jak to jest z przyklejaniem zapałek? Z tego co przeglądałem internet zauważyłem że niektórzy zamiast normalnie budować ścianę (czyli cegiełka na cegiełkę) najpierw przyklejają na papier a dopiero potem wszystko sklejają... jak to jest? czy na tym polega modelowanie z zapałek?


Sposobów na budowę domków, a dokładniej ścian jest parę. Pierwszy z nich, o którym wspomniałeś polega na narysowaniu na papierze danej ściany czyli okna i drzwi. Następnie kłądziesz zapałki tworząc szkielet budowli. Jeśli oglądałeś program"dom nie do poznania: to możesz sobie coś takiego wyobrazić. Przykład na zdjęciu poniżej:
[attach=1]

Mówiąc obrazowo w stylu amerykańskim, tylko robisz szkielet na papierze żeby zachować proste kąty szkieletu. Następnie na to kładziesz zapałki docinając je tam gdzie powinny być okna i drzwi. Jeśli zależy Ci na wnętrzu to możesz kłaść zapałki po drugiej stronie. Zapałki te kładziesz poziomo na cegiełkę na takiej ścianie. Następnie takie ściany łączysz ze sobą. Co prawdą na łączeniu powstanie widoczna szpara lub miejsce łaczenia, ale możesz je zamaskować układając zapałki na rogach np. 3 zapałki w kształcie litery L.

Szkielet można zrobić takie z wykałaczek, Czasami jest łatwiej bo są dłuższe.

Drugi sposób jest podobny i różni sie tym, że zamiast papieru użuwasz np tektury modelarskiej, na której odrysowujesz wszelkie okna drzwi etc. Twarda tektura posłuży Ci za szkielet i bezpośrednio na nią kładziesz zapałki.

Kolejny sposób, o którym zapewne myślałeś to budowa zapałaka na zapałkę bez szkieletów. Sposób ten jest dosć trudny gdyż:
- zapałka ma da milimetry grubośći (najwięcej) i trudno utrzymać pion
- konstrukcja taka może Ci sie rozpadać, wiÄ™c  radziÅ‚bym budować Å›ciany z dwóch zapaÅ‚ek obok siebie, jeśłi sie zdecydujesz na taki sposób.




2. W niektórych postach jakie przeczytałem zauważyłem rzeczy dotycząc fundamentów... o co chodzi? z tego co mi wiadomo to fundament to część domu pod ziemią to jak zrobić to na makiecie? a może chodzi tutaj o dół ścian np. pierwsze trzy-cztery zapałki będą 3 warstwowe? co stworzy silną podporę... ?

Z definicji fundament to jak wspomniałeś element konstrukcyjny który przenosi obciążenie budynku na grunt. W makietach się nie buduje bo oczywiście nie ma takiej potrzeby. oczywiście możesz podnieść wysokość wejścia o dwie zapałki zrobić schodki i będziesz miał fundament. Zastosowałem tą technikę przy budowie swojego domku kilka lat temu.

Pamiętaj by całość konstrukcji umieścić na sztywnej podstawie, poradnik dotyczący podstaw do poczytania




Dach możesz wyciać z tektury i obłożyć zapałkami, jak ściany lub ten na zdjęciu powyżej.

Pozdrawiam
Niektórzy mówią, że modelarstwo to sport... Przy moich modelach ekstremalny ;)

Martin

  • BudujÄ™, wiÄ™c jestem!
  • Administrator
  • fachowiec
  • *****
Odp: Zadaj pytanie
« Reply #7 on: July 18, 2011, 09:22:39 PM »
Analogicznie robisz taki klocek na dÅ‚ugość 1,5 zapaÅ‚ki, kÅ‚adÄ…c  je na przemian.



Można to jakoś przyśpieszyć? Bo ten sposób wydaje mi sie strasznie czasochłonny.

Zawsze możęsz spróbować środkowe kólko wyciąc odpowiednim skalpelem lub nożykiem a póżniej wyszlifować jak pisałem wyżej.
Niektórzy mówią, że modelarstwo to sport... Przy moich modelach ekstremalny ;)

xXFernIxx

  • praktykant
Odp: Pare pytań nowicjusza
« Reply #8 on: July 18, 2011, 09:31:31 PM »
a czy ten dach też nalezy przymocować w jakiś sposób? czy tyko sie go nakłada? czy można prosić o jakieś fotki dotyczące budowy dachu?

Martin

  • BudujÄ™, wiÄ™c jestem!
  • Administrator
  • fachowiec
  • *****
Odp: Pare pytań nowicjusza
« Reply #9 on: July 19, 2011, 08:21:36 AM »
Dach budujesz podobnie jak na pierwszym zdjęciu. Robisz szkielet z zapałek lub wykałaczek i obklejasz np takimi paskami z zapałek:



Drugie rozwiązanie to stworzenie z tektury takiego trójkąta i obłożenie go zapałkami jak na prowizorycznym rysunku. Czerwony tektura, żółty zapałki.
[attach=1]
Niektórzy mówią, że modelarstwo to sport... Przy moich modelach ekstremalny ;)

xXFernIxx

  • praktykant
Odp: Pare pytań nowicjusza
« Reply #10 on: July 19, 2011, 10:23:08 AM »
spoko wielkie dzięki za odp. jak bede czegoś jeszcze potrzebował to na pewno powiem!!

kongokou

  • milczek
Start
« Reply #11 on: August 18, 2011, 12:42:06 AM »
Witam

Dzisiaj nudząc się podczas oglądania filmu wpadła mi w ręce paczka zapałek. W pewnym momencie naszła mnie myśl żeby coś z nich zbudować, poszperałem troche w internecie i odnalazłem tę stronę. Przeczytałem wszystkie podstawowe wskazówki spakowałem tyłek w samochód kupiłem 4 małe zaciski do drewna, buteleczkę wikolu, 40 pudełek zapałek i 3 arkusiki papieru ściernego. Po powrocie przygotowałem stanowisko pracy i przez 3 godziny zbudowałem małą ławeczkę. Jak na pierwszy model wydaje się dosyć urodziwa. Klejenie bardzo mi się podoba, działa uspakajająco.

W najbliższym czasie chce siÄ™ zabrać za pierwszy wiÄ™kszy model i poszukuje cennych wskazówek. ChciaÅ‚bym zbudować replikÄ™ mostu z mojego miasta posÅ‚ugujÄ…c siÄ™ zdjÄ™ciami i bogatym opisem technicznym z wikipedii  ( http://pl.wikipedia.org/wiki/Most_fordo%C5%84ski_im._Rudolfa_Modrzejewskiego_w_Bydgoszczy ). InteresujÄ… mnie cenne podpowiedzi tych którzy majÄ… już pewne doÅ›wiadczenie.

Gdzie kupować zapałki ( te co kupiłem w supermarkecie są troche krzywe, tzn w pudełku zdarza się ok. 5 zapałek nie nadających się do niczego, albo za cienkie albo przekrój w kształcie rombu)
Jaką skalę dobrać ?
W jaki sposób budować główne filary mostu ?
Czy da się wykonać duży model w przeciągu miesiąca ?
Jakich podstawowych błędów unikać ?

Z góry serdecznie dziękuje za odpowiedzi i pomocne porady. Jeśli uda mi się wystartować z projektem będę szczegółowo relacjonował wydarzenia z budowy na forum.

Pozdrawiam

Kamil

Martin

  • BudujÄ™, wiÄ™c jestem!
  • Administrator
  • fachowiec
  • *****
Odp: Start
« Reply #12 on: August 18, 2011, 07:22:26 PM »
Witaj w świecie zapałkarzy, mam nadzieje, że zadomowisz się w nim na dłużej ;).
Wybrałeś ciekawy model, chociaż dość trudny.



Gdzie kupować zapałki ( te co kupiłem w supermarkecie są troche krzywe, tzn w pudełku zdarza się ok. 5 zapałek nie nadających się do niczego, albo za cienkie albo przekrój w kształcie rombu)
 

O zapałkach pisałem w tym temacie. Jeśli chodzi o te kupowane top wszelkie supermarkety odpadają, gdyż są to zapałki często robione dla danego marketu jak najtańszym kosztem. Z tych kupczych preferowałem firme "ruch" które można było kupić w kioskach. Były stosunkowo dobrej jakości. Sam zaopatruje się na allegro gdzie można nabyć patyczki bez siarki, tym samym odpada nam problem obcinania .


Jaką skalę dobrać ?


Skala w Twoim przypadku to ta właśnie trudność. Musisz poznać dokładne wymiary mostu i pomniejszać
o wybraną skalę. Długość mostu, który wybrałeś to 1005 m czyli chociażby w skali 1:100 będzie ok 1m. Czyli krótszy niż mój Titanic, więc nie tak długi. Zależy od ilości miejsca w mieszkaniu, którym dysponujesz i swoich preferencji. Osobiście wybrałbym właśnie tą skalę.

Dodatkowo pomyśl o imitacji wody jako uatrakcyjnienie modelu, jak już go oczywiście skończysz.



W jaki sposób budować główne filary mostu ?

Zależy od ich wymiarów. Możesz albo wykonać mniejszy model z tektury i go obkleić zapałkami, ale to zależy od ich kształtu i wymiaru. Z tego co widzę mają kształt spłaszczonego koła, więc to będzie najrozsądniejsze rozwiązanie. Mozna też wykonać taki klocek z zapałek i uformować na kształt filaru co będzie łatwieszje. Sposób zależy od skali i jak wspomniałem od wymiarów tych filarów.


Czy da się wykonać duży model w przeciągu miesiąca ?
Jakich podstawowych błędów unikać ?

Odpowiem tak: pośpiech to jeden z największych błędów. Ciężko powiedzieć czy sie wykona dany model w miesiąc wszystko zależy od kilku czynników jak doświadczenie, skomplikowanie samego modelu i jego uszczegóławianie. Drugi błąd to sposób łączenia zapałek na modelach. Znalazłem dla Ciebie przykład mostu z zapałek na tej stronie. Jest to przykład jak NIE budować mostu ;), a błędy zaznaczyłem na zdjęciu
nr 1- łączenie zapałek 4 pasku w formie kwadratu co powoduje że musisz naklejać narożniki na kantach.
nr 2 - podobny błąd do powyższego nigdy nie buduj tak płąskich powierzchni z takich pasów tylko na cegiełkę. Masz opisane to w porandniku na forum bardzo dokładnie.
nr 3 krzywe barierki co jest wynikiem właśnie takiej konstrukcji z pasków.

[attach=1]

Parę ciekawostek i pomocnych linków

Przęsła z wykałaczek - fajny sposób na wykonanie przęseł mostu, co prawda z wykałaczek, jednak możesz go zaadoptowac do swojego modelu.
Link2 - więcej fotek z budowy tego mostu ze zdjęcia powyżej - możesz podpatrzeć.
Most z zapałekkilka fotek wycinka mostu lub całego podobnego do Twojego
Fotki mostówpare fotek modeli z zapałek w tym dwie mostów.
http://matchsticks.com/Matchstick_Bridge_Designs.htm - Tower bridge + powyższy Sydney.


Jak coÅ› znajdÄ™ jeszcze to wrzucÄ™.

Pozdrawiam i powodzenia :)

Marcin


Niektórzy mówią, że modelarstwo to sport... Przy moich modelach ekstremalny ;)

Reyes

  • stażysta
  • **
Odp: Start
« Reply #13 on: October 04, 2011, 10:01:49 PM »
Coś ruszyło z tym mostem czy jak zwykle na planach się skończyło :)

Narzew

  • praktykant
Odp: Zadaj pytanie
« Reply #14 on: November 10, 2011, 09:23:09 PM »
Witam. Mam małe pytanko. Ja z klasą (14lat), na projekcie z techniki mamy zrobić model. Doradzcie mi coś, co będzie dobrze wyglądało i będzie łatwe i małopracochłonne. Będę wdzięczny.

 

Sitemap 1 2 3 4 5